Teaching Academy Members 2017

Earning membership in the Teaching Academy

Honorary Member

Honorary membership is awarded to a person who has made extraordinary contributions to the Teaching Academy or to faculty development at NMSU.
Dr. Esther Devall, Family and Consumer Sciences

Dr. Esther Devall came to NMSU as a faculty member in 1991. Esther received the Roush Award for Teaching Excellence in 1997, and the College of ACES Distinguished Teaching Award in 2000. As a researcher, Esther brought in over $13 million in federal and state grants. She received the Distinguished Research Award from ACES in 2010. Since 2010, Esther has served as the department head of two departments: the academic and extension departments of Family and Consumer Sciences. During that time, she has also chaired the Department Head Academy, a program at the Teaching Academy that helps department heads lead and manage. As part of her legacy to NMSU, Esther has left a significant planned gift to the Teaching Academy. By doing so, Esther has helped ensure that the Academy is woven into the fabric that is NMSU.

All Honorary Members

Most Distinguished Members

The most distinguished members are the graduate student and the faculty member with the most Teaching Academy training hours who have not received the award before.

Dr. Mary Prentice, Associate Professor, Educational Leadership and Administration

Dr. Mary Prentice returned to her faculty position last August after serving for four years as department head of Educational Leadership and Administration. Mary is a Teaching Academy Fellow and a co-facilitator of regular workshops on diversity. In 2009, she won the Outstanding Workshop Award for her workshop on co-creating the syllabus with students. Mary has been a dedicated Teaching Academy attendee ever since coming to NMSU in 2002. Since that time, she has amassed more than 500 hours of Teaching Academy credit. Mary says she turned to the Teaching Academy for support and mentorship in strengthening her teaching and leadership skills. Over the past year, she has attended OCIP’s three-week Summer Institute for Online Course Development, completed a two-week Quality Matters peer reviewer certification, and finished OCIP’s One Year Plus online teaching program.

Distinguished Members

Go to  Sustaining Members      Members

 

Business

Agricultural, Consumer & Environmental Science
Agricultural and Extension Educ Tre Easterly
Family and Consumer Scienes Esther Devall
Plant and Environmental Sciences Colby Brungard
Ryan Goss
Mary O’Connell
Nicole Pietrasiak
Arts & Sciences
Astronomy Nancy Chanover
Biology Michele Shuster
Chemistry and Biochemistry Marat Talipov
Criminal Justice Greg Armfield
English Carlos Posadas
Geography Carol Campbell
Languages and Linguistics Patricia MacGregor-Mendoza
Eva Michelle Wheeler
Lucy Zollner
Mathematical Sciences Dr. Karen Villaverde
Philosophy Jennifer Noonan
Psychology Laura Madson
Dominic Simon
Theatre Arts Wil Kilroy
Business
Accounting and Information Systems Rober Ewing
Economics and International Business Lawrence LaPlue
Naomi Schmidt
Management Minjoon Jun
Marketing Erin Blaugrund
Juan Holguin
Doña Ana Community College
Academic Supp Monica Torres
English Electra Rich
Humanities Lisanne Grant
Kristan MacDonald
Science Program Joann Latorre
Education
Educational Leadership & Administration Mary Prentice
Henrietta Williams Pichon
Special Ed & Communication Disorders Randa Keeley
Breanna Sherrow
Linda Spencer
Engineering
Chemical & Materials Engineering Catherine Brewer
Martha Mitchell
Industrial Engineering Alla Kammerdiner
Delia Valles-Rosales
Klipsch School of Electrical & Computer Engineering David Mitchell
Mechanical Engineering Vincent Choo
Mingjun Wei
Executive Vice President and Provost
Executive Vice President and Provost Greg Fant
Daniel Howard
Shelly Stovall
Graduate School Tara Young
Instructional Innovation & Quality Beth Apodaca
Kerry Forsythe
Susana Venegas
Teaching Academy Tara Gray
Health & Social Services
Nursing Jane Smith
Public Health Sciences Winston Jackson
Social Work Susan Burns
Olga Cabada
Ivan De La Rosa
Megan Finno-Velasquez
Stacy Gherardi
Maria Gurrola
Frances Nedjat-Haiem
Wanda Whittlesey-Jerome
Library
Library Access Services  Susan Beck
Library Reference and Research Services Stephanie Carter
Mariaelena De la Rosa
Michael Gutierrez
David Irvin
Theresa Westbrock
Library Technical Services  Monika Glowacka-Musial
Student Affairs & Enroll Management
Student Sucess Center David Melendez

Sustaining Members

Go to  Distinguished Members      Members

Agricultural, Consumer & Environmental Science
Ag and Home Econ Col Bus Res Plng Tim Nesbitt
Agricultural and Extension Educ Tom Dormody
Animal & Range Sciences Glenn Duff
Gaylene Fasenko
Shanna Ivey
Family and Consumer Sciences Efren Delgado Licon
Merranda marin
Fishery & Wildlife Sciences Wiebke Boeing
Martha Desmond
Kathryn Stoner
Hotel Restaurant & Tourism Management Jean Hertzman
Arts & Sciences
Anthropology Kelly Jenks
M. Stanford
Arts and Sciences James Murphy
Astronomy Moire Prescott
Biology Nina Dropcho
Kathryn Hanley
Michele Nishiguchi
Elba Serrano
Communication Studies Jeanne Flora
Eric Morgan
Computer Science Huiping Cao
Creative Media Amy Lanasa
Criminal Justice William Corbett
English Robert Cannella
Kefaya Diab
Jennifer England
Lisa Lisenbee
Kavita Surya
Robyn Tierney
Geography Christopher Brown
Government Sabine Hirschauer
Interdisciplinary Studies Manal Hamzeh Al Samdi
Music Katie Brennan
Sarah Daughtrey
Psychology Carrie Melia
Hunter Myuz
Joshua Uhalt
Alexander Vanhoudt
Jacqueline Zeiber
Sociology Stephanie Arnett
David LoConto
Business
Finance Dr. Gavin Clarkson
Management Steven Elias
Grace Ann Rosile
Doña Ana Community College
Art Layle Chambers
Business Management Program Kim Seifert
Business Office Tech Program Nancy Gonzalez
Computer Technology Program Timothy Chappell
Education Program Shannon Bradley
English Program Niki Mott
Humanities Program Corey Purcell
Science Program Karen Caldwell
Angela Shankle
Social Sciences Program Becky Corran
Education
Curriculum & Instruction Tabitha Collins
Lilian Rogers de Cibils
Inst For Excel In Math & Science Ed Violet Henderson
Kinesiology and Dance Yong Woo An
Joseph Berning
Engineering
Chemical & Materials Engineering Jessica Houston
Civil Engineering David Jauregui
Peter Martin
Lambis Papelis
Engineering College Sonya Cooper
Engineering Technology Philip Braker
Industrial Engineering Talayeh Razzaghi
Klipsch School of Electrical & Computer Engineering Paul Furth
Bob Paz
Steven Stochaj
Exec Vice President and Provost
Exec Vice President and Provost David Smith
Instructional Innovation & Quality Susan Ceppi-Bussmann
Miley Grandjean
Sandra Johnson
Michelle Lebsock
GRCC Grants CC
GRCC Vocational Instruction Zachery Smith
Health & Social Services
Nursing  Anita Reinhardt
Social Work  Gail Leedy
Student Affairs & Enroll Management  Bernadette Montoya
Student Life  Michael Jasek
Student Affairs & Enroll Management
Student Affairs & Enroll Management Bernadette Montoya
Student Life Michael Jasek

 

Members

Go to  Distinguished Members      Sustaining Members

Agricultural Experiment Station
Ag Science Center at Artesia Jane Pierce
Ag Science Center at Clovis Rajan Ghimire
Bio Security And Food Safety Center Willis Fedio
Agricultural, Consumer & Environmental Science
Animal & Range Sciences Derek Bailey
Andrés Cibils
Sara Fuentes-Soriano
Amy Ganguli
Sergio Soto–Navarro
Laura White
Entomology Plant Path & Weed Science Rebecca Creamer
Álvaro Romero
Family & Consumer Sciences Neysla Cisneros
Brigit Dooley
Claire LeGault
Marcel Montanez
Kourtney Vaillancourt
Fishery & Wildlife Sciences David Cowley
Hotel Restaurant & Tourism Management Betsy Stringam
Keith Mandabach
Plant & Environmental Sciences Ivette Guzman
Laura Rodriguez-Uribe
Manoj Shukla
April Ulery
Shengrui Yao
ALCC Alamogordo CC
ALCC Counseling Services Gary Bond
ALCC Reg Academic Instruction Susan Cook
Robert Klinger
Karen Sadowski
Arts and Sciences College
Anthropology Fumiyasu Arakawa
Donald Pepion
Art Margaret Goehring
Arts and Sciences College Enrico Pontelli
Astronomy Dr R. T. James McAteer
Biology Maria Castillo
Randy Coryell
Kristina Gonzales
Gizelle Hurtado
Jessica Jackson
Patricia Lodato
Dr Lopez
Brook Milligan
Sibella Salazar
Margie Vela
Timothy Wright
Chemistry & Biochemistry Jeffrey Arterburn
Amanda Ashley
Shelley Lusetti
Barbara Lyons
William Maio
Paola Mera
William Quintana
Communication Studies Professor Kenneth Hacker
Timothy Watkins
Computer Science Jonathan Cook
Inna Pivkina
Criminal Justice Joanne Choi
Andrea Joseph
English Rebecca Hoffman
Cynthia Murrell
Elizabeth Schirmer
Dr. Kellie Sharp-Hoskins
Geography Michaela Buenemann
Government Neil Harvey
History Elvira Masson
Interdisciplinary Studies Patti Wojahn
Languages and Linguistics Yolanda Schroeder
Mathematical Sciences Mary Ballyk
Jianjun Paul Tian
Music Lonnie Klein
Physics Fatma Aslan
Michaela Burkhardt
Michael De Antonio
Richard Mbatang
Psychology Michael Collier
Timothy Ketelaar
Jim Kroger
Ryan Sams
Laura Thompson
Business College
Business College William Gould
Economics & International Business Karl Geisler
Yu-Feng Lee
Christopher Sroka
Dawn VanLeeuwen
Finance Rich Fortin
Paula Groves
Kenneth Martin
Harikumar Sankaran
Management David Boje
Carol Flinchbaugh
Bahareh Javadizadeh
Cooperative Extension Service
Extension Plant Sciences Leslie Beck
Stephanie Walker
SW District Supervisory Unit  Tom Dean
Doña Ana Community College
Academic Supp Susan Wood
Adult Basic Education Division Deborah McCormick
Business Office Technology Program Kathryn Achen
Computer Draft and Graphics Program Julia Kirton
Luis Rios
Dental Auxiliary Program Rocio Alfaro Miller
Emergency Med Paramed Program Renned Logsdon
English Amy Garcia
Michelle Guzman-Armijo
Spencer Taylor
Health Information Technology Mary Sletten
Hospitality Service Program Sandy Stein
Math and Statistics Vickie Aldrich
John Patrick
Education
Counseling & Educational Psychology Eve Adams
Elsa Arroyos
Kayla Bolland
Anna Lopez
Rebecca Pruitt
Jeremy Rutherford
Wiley Stem
Curriculum & Instruction Dr. Jeanette Haynes
Writer Haynes
Cecilia Hernandez
Gaspard Mucundanyi
David Rutledge
Educational Leadership & Administration Denise Rodríguez-Strawn
Kinesiology & Dance Hannah Cole
Shon Meyer
Tanya Watson
Robert Wood
Special Ed & Communication Disorders Brandon McIntire
Engineering
Chemical & Materials Engineering Juanita Miller
Patricia Sullivan
Industrial Engineering Delia Valles-Rosales
Klipsch School of Electrical & Computer Engineering Laura Boucheron
David Mitchell
David Voelz
Mechanical Engineering Ruey-Hung Chen
Igor Sevostianov
Exec Vice President and Provost
American Indian Michael Ray
Chicano Programs Maribel Tellez
Economic Development Vice President Offce Adam Cavotta
Kimberly Rumford
Graduate School Loui Reyes
Honors College/Crimson Scholarship Program Miriam Chaiken
Instructional Media Services David Chavez
Health and Social Services College
Public Health Sciences Anup Amatya
Jagan Butler
Sue Forster-Cox
Erika Hernandez
Jill McDonald
Ernesto Moralez
Rebecca Palacios
Satyapriya Rao
 Social Work  Erika Gergerich
Tina Hancock
Monica Montoya
Phillis Newton
Maria Ortiz
 Library Archives and Special Collec  Sarah Allison
Laurence Creider
Dennis Daily
 Library Reference and Research Svcs  Alisa Gonzalez
Cynthia Watkins
General Counsel Office Lizbeth Ellis
Government Affairs Office Ricardo Rel
Business College Myong O’Donnell
Senior VP for Admin and Finance Angela Throneberry
Employee Health Svcs Dario Silva
Enrollment Mgmt Assoc VP Office Dacia Sedillo
Student Success Center Diana O’Brien