Previous Recipients of the Patricia Christmore Faculty Teaching Award

 2017 Recipients

  • Andreas Gross, Mechanical and Aerospace Engineering
  • Zachary Toups, Computer Science

2016 Recipients

  • Kenneth Carroll, Department of Plant and Environmental Science
  • Erica Gergerich, School of Social Work

2015 Recipients

  • Merranda Marín, Department of Family and Consumer Science
  • Mary Alice Scott, Department of Anthropology

2014 Recipients

  • Charlotte C. Gard, Department of Economics, Applied Statistics and International Business
  • Christopher Hughes, Department of Music

2013

  • Greg Armfield, Department of Communication Studies
  • Kristin Stair, Department of Agricultural & Extension Education

2012

  • Kathleen Cronin, Department of Special Education & Communication Disorders
  • Manal Hamzeh, Department of Sociology & Women’s Studies Program

2011

  • Aishah Ortega, Special Education & Communication Disorders
  • Amy Lanasa, Creative Media Institute

2010

  • Ivelisse Torres–Fernandez, Counseling & Educational Psychology
  • Ruinian Jiang, Engineering Technology

2009

  • Yu-Feng “Winnie” Lee, Department of Economics and International Business
  • Manoj Shukla, Department of Plant and Environmental Sciences

2008

  • Jean Paul Vessel, Department of Philosophy
  • Joseph Berning, Department of Physical Education, Recreation and Dance

2007

  • Dominic A. Simon, Department of Psychology
  • Paola Bandini, Department of Civil Engineering

2006

  • Russell Calk, Department of Accounting and Information Systems
  • Ramon Dominguez, Department of Educational Management Development

2005

  • Alison Mann, Department of Nursing
  • Anne Hubbell, Department of Communications Studies

2004

  • Brian Rourke, Department of English
  • Stephen Starnes, Department of Chemistry and Biochemistry

2003

  • Kevin McNelis, Department of Accounting and Business Computer Systems
  • Eric J. Lopez, Department of Special Education/Communications Disorders

2002

  • Jennifer Kreie, Accounting & Business Computer Systems
  • Laura Madson, Psychology

2001

  • Eve Adams, Counseling & Educational Psychology
  • Rolston St. Hilaire, Agronomy & Horticulture

2000

  • Abe Armendariz, Educational Management & Development
  • James Maupin, Criminal Justice

1999

  • Sam Gray, Management
  • Elizabeth Cahill, Curriculum & Instruction

1998

  • Jon Holtzman, Astronomy
  • Luis A. Vazquez, Counseling & Educational Psychology

1997

  • Cynda Clary, Agricultural Economics & Agricultural Business
  • Larry Tunnell, Accounting & Business Computer Systems

1996

  • Priscilla Bloomquist, Home Economics
  • Sheela Stuart, Special Education/Communication Disorders

1995

  • Cindy Seipel, Accounting & Business Computer Systems
  • Peter Gregware, Criminal Justice

1994 Recipient

  • Elise L. Truly Sautter, Marketing & General Business

1992

  • Nirmala Khandan, Civil & Geological Engineering
  • Greg Fant, Music

1991

  • Nancy V. Baker, Government
  • O.D. Hadfield, Education

1990

  • Reinhardt Laubenbaher, Mathematics
  • Thelma Erftmier, Curriculum & Instruction