Teaching Academy Members 2019

Earning membership in the Teaching Academy

Honorary Member

All Honorary Members

Most Distinguished Members

The most distinguished members are the graduate student and the faculty member with the most Teaching Academy training hours who have not received the award before.

Lori Saiki, Assistant Professor, Nursing
Dr. Lori Saiki is an Assistant Professor in the School of Nursing. She is serving her third year at NMSU. One of her early introductions to the Teaching Academy was through Team Mentoring for Faculty. That experience helped to make NMSU really feel like home. Teaching Academy workshops in grant writing and funding have been pivotal for Lori and the connections forged in those workshops led to two successful grant applications this year. Lori credits this past year of workshops in online course design and team-based learning with raising her teaching quality to the next level.
Carolyn Raynor, Teacher Preparation, Administration and Leadership

Carolyn Raynor is a Ph.D. candidate in Curriculum and Instruction with a concentration in Learning Design and Technology. She teaches Integrating Technology with Teaching to undergraduate preservice teachers.  Her research interests include emerging technology; 21st-century pedagogy; online teaching and learning environments; as well as the interactions between learning design, technology, and innovation. Carolyn has completed two iterations of the Instructional Innovation and Quality’s Course Development Institute as well as the Applying the Quality Matters Rubric workshop. Applying what she has learned, Carolyn has reviewed two courses using Quality Matters for the College of Education.

Distinguished Members

Go to     Sustaining Members     Members

 

Agricultural, Consumer and Environmental Sciences
 Family and Consumer Sciences Esther Devall
Fish, Wildlife and Conservation Ecology Jennifer Frey
Wiebke Boeing
Hotel, Restaurant and Tourism Management Keith Mandabach
Betsy Stringam
Plant and Environmental Sciences Nicole Pietrasiak
Arts and Sciences
 Astronomy James McAteer
Moire Prescott
 Biology Elba Serrano
Michèle Shuster
 Communication Studies Greg Armfield
Anne Hubbell
 Criminal Justice Marija Dimitrijevic
Dennis Giever
Carlos Posadas
 English Gina Lawrence
Geography Michaela Buenemann
Carol Campbell
Angela Shankle
 History Elvira Masson
 Languages and Linguistics Katryn Bove
Patricia MacGregor-Mendoza
Mathematical Sciences Karen Villaverde
Physics Michaela Burkdart
 Theatre Arts Wil Kilroy
Business
 Economics, Applied Statistics and International Business Baolong Bai
Carl Enomoto
Lawrence LaPlue
Benjamin Widner
 Finance Paula Groves
Daniel James
Kenneth Martin
 Marketing Michelle Jasso
Lina Xu
Doña Ana Community College
DACC Electronic Technology Program Tarlochan Dhillon
DACC Social Sciences Program Becky Corran
DACC Sonography Program Darla Matthew
Education
Teacher Preparation, Administration and Leadership Christopher Engledowl
Tracey Gorham Blanco
Rene Guillaume
Rick Marlatt
Magdalena Pando
Carolyn Raynor
Kinesiology & Dance Shon Meyer
Institute for Excellence in Math and Science Education Suparna Chatterjee
Engineering
Chemical & Materials Engineering Martha Mitchell
Civil Engineering Tathagata Ray
Engineering Technology Mark Lawrence
Klipsch School of Electrical and Computer Engineering Hammed Badawy
Paul Furth
Executive Vice President and Provost
 Executive Vice President and Provost David Smith
 Graduate School Najah Al-shanableh
 Instructional Innovation and Quality Nancy Chartschlaa
Michelle Lebsock
 Nursing Linda Blizzard
Lori Saiki
Jacquelyn Williams
Public Health Sciences Dong Yeong Shin
 Social Work Stacy Gherardi
Student Affairs and Enrollment Management
Student Success Center Yvonne Franco
Diana O’Brien

Sustaining Members

Go to     Distinguished Members     Members

Agricultural, Consumer and Environmental Sciences
Animal and Range Sciences Gaylene Fasenko
Sara Fuentes-Soriano
Hannah Swarthout
Extension Home Economics Program Unit Nancy Flores
Family and Consumer Sciences Efren Delgado
Shadai Martin
Brigit O’Donnell
 Fish, Wildlife and Conservation Ecology Sciences William Dunn
Fenton Kay
Plant and Environmental Sciences Rachel Gioannini
Ryan Goss
Ivette Guzman
Arts and Sciences
 Art Tauna Cole-Dorn
 Biology Michelle Nishiguchi
Madeline Strom
Graciela Unguez
 Chemistry and Biochemistry Dede Dunlavy
Uttar Shrestha
Creative Media Tessa Kennedy
 Criminal Justice Hyunin Baek
Ida D’Antonio-Hangen
 English Niki Mott
Elizabeth Schirmer
 Government Seong Kang
History Iñigo Garcia-Bryce
Interdisciplinary Studies Manal Hamzeh Al Smadi
Laura Ahn Williams
Languages and Linguistics Diana Barraza Ontiveros
Marta Rodriguez Garcia
 Physics Farzin Abadizaman
Michael De Antonio
Marc Schlegel
Psychology Hailey Sandin
Ashley Wu
Sociology C. Alison Newby
Theatre Arts Nichole Hamilton
Larissa Lury
Claudia Waldrip
Business
 Accounting and Information Systems Mary Jo Billiot
Robert Ewing
Economics, Applied Statics & International Business Doleswar Bhandari
Ejiro Osiobe
Management Carol Flinchbaught
Marketing Erin Blaugrund
Gabriel Gazzoli
Michael Hyman
Jianjun Zhu
Doña Ana Community College
DACC Business Department Tawny Aguirre
DACC Business Office Technology Program Joe Smith
DACC Dental Auxiliary Program Rocio Alfaro Miller
DACC Digital Graphics Program Stephen Osborn
DACC English Department Michelle Guzman-Armijo
DACC Fire Science Program Steve Nance
DACC Humanities Department Kristan MacDonald
Vanessa Mendez
DACC President Mónica Torres
DACC Learning Technology Center Sonia White
DACC Nursing Associate Degree Program Cynthia Olivas
Tara Rooff
DACC Sciences Program Nina Dropcho
Concepcion Miller
DACC Social Sciences Program Francis Rooker
DACC Sonography Program Faith Hutson
Education
Special Ed and Comm Disorders Heike Lehnert-LeHouillier
Teacher Preparation, Administration and Leadership Daniel Alejandro Gonzalez
Luis Huerta
Kristin Kew
Henrietta Pichon
Michelle Saenz-Adames
Cynthia Wise
Kinesiology & Dance Christopher Aiken
Engineering
Chemical & Materials Engineering Catherine Brewer
Jessica Houston
Umakanta Jena
Clarita Yosune Regalado Vera
Stephen Taylor
Civil Engineering Peter Martin
Executive Vice President and Provost
Center for English Language Programs Tamara Anatska
American Indian Program Michael Ray
Graduate School Tara Young
Instructional Innovation & Quality Nancy Chartschlaa
Kerry Forsythe
Sandra Johnson
Daniel Olsson
Christina Schaub
Office of the President Greg Fant
Health and Social Services
Nursing Sharon Davidson
Alexa Doing
Randee Greenwald
Thomas Hayth
Debbie Kane
Teresa León
Anita Reinhardt
Tenna Schumacher
Public Health Sciences Karen Kopera-Frye
Ernesto Moralez
Humaira Rahman
Social Work Erika Gergerich
Monica Montoya
Frances Nedjat-Haiem
Anna Nelson
Library
Library Reference and Research Services Susan Beck
Erin Wahl
Library Technical Services Aubrey Iglesias
Marketing and Communications
News and Media Relations Adriana Chavez
NMSU-Alamogordo
NMSU-A Regular Academic Instruction Robert Klinger
NMSU-Grants
GRCC Regular Academic Instruction Megan Stoneking
Student Affairs and Enrollment Management
Career Services Roseanne Bensley
Undergraduate Admissions & Orientation Sergio Madrid Aranda
University Advancement VP Office
Alumni Relations Office Rene Gonzalez

Members

Go to     Distinguished Members     Sustaining Members

Agricultural, Consumer and Environmental Sciences
Agricultural and Extension Education Tre Easterly
Agricultural Experiment Station Natalie Goldberg
Agricultural Science Center at Clovis Jose Armando Garcia Buitrago
Animal and Range Sciences Derek Bailey
Amy Ganguli
Saeed Langarudi
Lara Prihodko
Pradip Saud
Kathryn Smith
Sergio Soto-Navarro
Laura White
Dana Wiebe
Entomology, Plant Pathology, and Weed Science Rebecca Creamer
Extension Plant Sciences Leslie Beck
Marisa Thompson
Family and Consumer Sciences Gaby Phillips
Stephanie Rogus
Dante Rojas-Barboza
Fish, Wildlife and Conservation Ecology Sciences David Cowley
Martha Desmond
Q Hays
Hotel, Restaurant and Tourism Management Jean Hertzman
Pete Mitchell
Innovative Media Research & Extension Laura Ramirez
Plant and Environmental Sciences Christopher Cramer
Mary O’Connell
Arts and Science
Anthropology Fumi Arakawa
Art Julie Fitzsimmons
Margaret Goehring
Ger Xiong
Astronomy Nancy Chanover
Caitlin Doughty
Kristian Finlator
Biology Surya Banerjee
Raymond Berry
Maria Castillo
Jennifer Curtiss
Alyssa De La Toree
Chemistry and Biochemistry James Herndon
kevin Houston
Communication Studies Eric Morgan
Computer Science Huiping Cao
Jonathan Cook
Inna Pivkina
Creative Media Michael Davidoff
Amy Lanasa
English Abby Carlson
Laurie Churchill
Michael Dougherty
Evelyn Harry Saru
Tracey Miller-Timlison
Aksian Tort
Volnei Jandir Vasconcelos
Geography Christopher Brown
Michael DeMers
Nancy McMillan
Government Nail Harvey
Interdisciplinary Studies Heather Sinclair
Patti Wojahn
Journalism and Mass Communications Mary Lamonica
Mathematical Sciences Mary Ballyk
Alyne Fulte
Jerry Lodder
Physics Carola Emminger
Michael Engelhardt
Psychology Tim Ketelaar
Sociology Stephanie Arnett
David LoConto
Michael Marfiak
James Rice
Sandra Way
Business
Accounting and Information Systems Faruk Arslan
Rajaa Shindi
Economics, Applied Statistics & International Business Bernard Baah-Kumi
Christopher Sroka
Shanelle Trail
Finance Maria De Boyrie
Rich Fortin
Cagla Yildirim
Financial Services Accounting Patricia Hartell
Marketing Reza Fazli Salehi
Doña Ana Community College
DACC Adult Basic Educ Div Deborah McCormick
DACC Business Management Program Erica Enriquez
Kim Seifert
DACC Business Office Technology Program Kathryn Achen
Kris Nielsen
Mary Sletten
DACC Comp Draft and Graphics Program Joni Newcomer
DACC Computer Technology Program Timothy Chappell
DACC Education Program Shannon Bradley
DACC English Department Miley Grandjean
Megan McKinney
DACC Fire Science Department William Corbett
DACC Humanities Department Olga Viramontes
DACC Library and Media Center Jose Aranda
Tammy Powers
DACC Math and Statistics Department Vikie Alrich
DACC Public Services Department Mark Nunley
DACC Sciences Program Jack Davis
Joann Latorre
Hiranya Roychowdhury
Deepak Subedi
DACC Social Sciences Program Shelly Bucher
Adelina Holgin
Paul Vonnahme
Workforce Development & Career Readiness Bertha Cordova De Lozano
Education
Counseling and Educational Psychology Elsa Arroyos
Kayla Bolland
Alejandro Cervantes
Brittney Devine
Ryan Flinn
Jalessa Hardwick
Joseph Hernandez
Candace McConaha
Patrick McNally
Edith Melendez
Michelle Schmidt-BAcklund
Teacher Preparation, Administration and Leadership H.Prentice Baptiste
Perla Barbosa
Jeanne Brown
Lauren Cifuentes
Tabitha Parry Collins
Stacey Duncan
Pamela Gray
Sayed Hossain
Mary Prentice
David Rutledge
Christina Ruybal
Engineering
Chemical & Materials Engineering Haizhen Wrang
Civil Engineering Lambis Papelis
Jesslyn Ratliff
Engineering NM Resource Network Tamara Stimatze
Engineering Technology Ruinian Jiang
Hector Daniel Rico Anilees
Industrial Engineering Sajia Afrin Ema
Talayeh Razzaghi
Klipsch School of Electrical and Computer Engineering Wenjie Che
Hong Huang
David Mitchell
Mario Renteria-Pinon
Steven Stochaj
David Voelz
Executive Vice President and Provost
Employment & Compensation Services Yesenia Palma-Dominguez
Graduate Studies Najah Al-Shanableh
Instructional Innovation & Quality Susan Ceppi-Bussmann
Timothy Strasser
Susana Venegas
International & Border Programs Caitlin Dugas
Health and Social Services
Health and Social Services Sonya Cooper
Patrick Mendoza
Nursing Debbie Cates
Martha Morales
Linda Summers
June Vermillion
Public Health Sciences Chuck Kozel
Satyapriya Rao
Social Work Maria Gurrola
Marcos Martinez
Maria Ortiz
Library
Library Reference and Research Services Michael Gutierrez
David Irvin
Cynthia Watkins
Library Technical Services Monika Glowacka-Musical
John Sandstrom
NMSU-Carlsbad
CAGG Grant Funded Programs Yiqun Huang
NMSU Carlsbad Regular Academic Instruction Erin Kuh
Patricia Biebelle
William Finley
John Whiteley
NMSU-Grants
NMSU-Grants Regular Academic Instruction Eyrusalam Bedasso
Student Affairs and Enrollment Management
Student Health Center Meg Long
Center for Academic Advising and Student Support Jose Cera
Senior VP for Admin and Finance
ICT Financial Operations Susanne Berger
Dianna Frye
Housing and Residential Life Michelle Bernstein